logo of abnie soft

ابنیه سافت

نرم افزار حسابداری

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عید تو عید

انواع پروژه – معرفی دسته بندی پروژه‌ها

انواع پروژه – معرفی دسته بندی پروژه‌ها – پروژه‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند

پروژه ها انواع مختلفی دارند که هرکدام دارای جزئیات خاص خود می باشد.درک صحیح آنها می تواند مدیریت را برای کارفرمایان بسیار راحت کند. بسیاری عنوان پروژه را فقط معطوف به پروژه های ساختمانی و ساخت و ساز می دانند این در صورتی است که پروژه‌ها در فاز عملیاتی دارای انواع بسیاری هستند که پروژه های ساختمانی و ساخت و ساز تنها شاید 1 درصد آن باشد.

در این مقاله می‌خوانیم...

انواع پروژه 

همانطور که گفتیم پروژه ها دارای انواع بسیار زیادی هستند.

همانطور که در مقاله پروژه چیست گفته شد، نمی‌توان به هر فعالیتی عنوان پروژه را نسبت داد؛ در واقع “پروژه‌ها” دارای خصوصیات و ویژگی های خاصی هستند و هر فعالیتی در صورت داشتن آن ویژگی ها می تواند به عنوان یک پروژه شناخته شود.

در نظر داشته باشید که پروژه ها از لحاظ مقیاس به هیچ عنوان محدودیتی ندارند و می توانند در سطح بسیار کوچک مانند پروژه مقاله نویسی و یا در سطح بسیار کلان مانند پل سازی و راهسازی باشند.

دسته بندی انواع پروژه ها

مطالعه منابع مختلف نشان می دهد که دسته بندی پروژه ها تا حدودی سلیقه ای بوده و دارای ساختار ثابتی نیست. عده ای پروژه ها را در ۳ دسته قرار می دهند و عده ای در ۷ دسته و ….

در حالت کلی پروژه ها را می توان در ۳ دسته اصلی تقسیم بندی کرد :

  • پروژه های اجرایی
  • پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی
  • پروژه های خدماتی

پروژه های اجرایی 

 پروژه های اجرایی از دید عموم، نزدیک ترین تعریف به واژه پروژه را دارد. به زبان ساده تر عموما پروژه های اجرایی را به نام پروژه می شناسیم.

از قبیل این پروژه ها می توان به ساخت و ساز، احداث راه آهن، ساخت بیمارستان، اتصال راه ها و جاده سازی و… اشاره کرد. همگی ما روزانه این نوع پروژه‌ها را در سطح شهر و محیط پیرامون خود مشاهده می‌کنیم و هر کدام به نوعی با آنها درگیر هستیم.

این سبک از پروژه ها در تمامی بخش ها اعم از نیروی انسانی، لوازم و تجهیزات، ماشین آلات و… نیازمند به مدیریت اصولی و عموما صرف هزینه‌های قابل توجهی است.

مدیریت این نوع از پروژه ها بسیار چالشی و دشوار است. از آن‌جایی که اکثر منابع به صورت مصرفی می‌باشند و بایستی دائماً تامین و به پروژه تزریق شوند، هماهنگی امور اجرایی و فرآیندهای محاسباتی آن بسیار سنگین خواهد بود.

به عنوان مثال در یک پروژه ساخت و ساز بارها و بارها مصالح مختلف توسط خودروهای مختلف به محل پروژه منتقل شده و باید محاسبات مربوط به آن نیز با دقت صورت پذیرد. همچنین درگیری های مربوط به نیروهای انسانی از جمله کارگران و …. نیز بسیار زیاد است که بایستی مدیریت شود.

پروژه های اجرایی یکی از انواع پروژه ها
در هر پروژه اجرایی موارد بسیاری حائز اهمیت است که بایستی در پروژه لحاظ شوند.

پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی

پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی از آن دسته پروژه ها هستند که از چند سال گذشته و با گسترش هرچه بیشتر علوم توانسته‌اند به جایگاه بالاتری برسند.

از انواع پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی می توان به پروژه های تحقیقاتی فضای سبز، پروژه های تحقیقاتی بیابان زدایی، پروژه های تحقیقاتی پیرامون بیماری های مختلف و….اشاره کرد.

درست است در این نوع از پروژه ها نیاز چندانی به تجهیزات و ماشین آلات نداریم اما باز هم هزینه نیروی انسانی از اصلی ترین هزینه های این دسته از پروژه هاست.

این پروژه ها از لحاظ مدیریت امور مالی و حسابداری از پروژه های اجرایی بسیار سبک تر است.

پروژه های خدماتی

در پروژه های خدماتی همانطور که از نام آن مشخص است، فعالیت پروژه ارائه خدمات می باشد. از انواع پروژه های خدماتی می توان به پروژه های زیباسازی معابر و پارک ها، پروژه های نظافتی و… اشاره کرد.

بسیاری از اموری که مسئولیت انجام آن بر عهده شهرداری ها می باشد، در دسته پروژه های خدماتی قرار می گیرند که عموما به دست پیمانکاران اجرا می شوند. این نوع پروژه ها توسط شهرداری به عنوان کارفرما به مناقصه گذاشته شده و از این طریق مطابق با قوانین به اجرا در می آیند.

این پروژه ها هم مانند پروژه های مطالعاتی و تحقیقاتی از جزئیات کمتری در امور مدیریتی و حسابداری نسبت به پروژه های اجرایی برخوردار هستند.


مطالعه بیشتر: مناقصه در پروژه های پیمانکاری چیست؟ – تعریف جامع مناقصه


نرم افزار حسابداری پروژه ابنیه سافت 

شما با استفاده از نرم افزار حسابداری پروژه ابنیه سافت به راحتی می توانید هر کدام از انواع پروژه خود را مدیریت و حسابداری کنید.

در این نرم افزار به‌راحتی با تعریف پروژه و سپس تعریف سرفصل های هزینه ای و … می توانید مدیریت امور مالی پروژه را به‌دست بگیرید و در ادامه با خیالی راحت به اجرای پروژه و همچنین بررسی گزارش های مالی خود بپردازید.

۳/۵ - باتشکر از مشارکت شما

اگر این مطلب را مفید می دانید، می توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط با موضوعی که اکنون مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای مشاهده دمو نرم افزار حسابداری

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای ارتباط با همکاران ما

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.