logo of abnie soft

ابنیه سافت

نرم افزار حسابداری

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عید تو عید

ایمنی در کارگاه های ساختمانی

ایمنی در کارگاه های ساختمانی | شرح کامل اصول و ابزارهای ایمنی

پروژه‌های ساختمانی محیط‌های پرخطری هستند که رعایت اصول ایمنی در آن‌ها برای حفظ جان کارگران و مهندسان ضروری است. برای دستیابی به ایمنی، کارگران باید از لباس‌های مناسب، کلاه ایمنی، کمربند ایمنی، کفش و دستکش‌های مخصوص استفاده کنند. این تجهیزات از آسیب‌های احتمالی مانند سقوط اجسام، عدم تعادل، بریدگی و تاثیر مواد شیمیایی جلوگیری می‌کنند.

در این مقاله می‌خوانیم...

پروژه‌های ساختمانی و اصول ایمنی کارگاه های ساختمانی

اصول ایمنی در کارگاه های ساختمانی پروژه های ساختمانی همیشه دارای محیطی پرخطر هستند که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی در آن می تواند حوادث جبران ناپذیری ایجاد کند.

ایمنی در پروژه های ساختمانی عبارت است ازتمام اقداماتی که برای حفظ جان افرادی که در یک کارگاه ساختمانی مشغول به کار هستند انجام می‌شود. این افراد شامل مانند مهندسان، افراد فنی و کارگران.

 

روش بدست‌آوردن ایمنی در پروژه های ساختمانی 

کارگران یک کارگاه باید از لباسی استفاده کنند که در موقع کار محدوده این لباس عاری از درز یا دکمه و یا موانع دیگری باشد که موجب آزار و اذیت کارگران نشود. لباس کار باید بلوز و شلوار سرهمی و یک تکه باشد. همچنین به جای دکمه از زیپ برای باز و بسته‌کردن جلوی آن استفاده شود.

حتی الامکان لبه پایین شلوار و سر آستین‌ها باید ساده باشند و در صورت امکان به سر آستین و یا مچ دوخته‌شود. استفاده از لباس‌های تک رنگ نیز برای کارگران یک کارگاه ساختمانی جهت متحدالشکل بودن پیشنهاد می‌شود. در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین ابزار ایمنی در کارگاه های ساختمانی آشنا می‌کنیم.

 

کلاه ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی

یکی از مهمترین ابزار مورد استفاده جهت ایمنی در کارگاه‌های ساختمانی کلاه می‌باشد. کلاه به منظور حفاظت از سر اشخاص در کارگاه ساخته‌شده و کارگران و افرادی که در محیط کارگاه ساختمانی تردد می‌کنند می‌بایست از کلاه ایمنی استفاده نمایند تا از خطرات مصون باشند. معمولا کلاه‌های ایمنی را از فایبرگلاس و یا آلومینیوم و یا سایر آلیاژ‌های قوی اما سبک می‌سازند.

معمولا در داخل کلاه‌های ایمنی بندهایی تعبیه شده که این بندها با سر تماس دارند و فاصله‌ای را بین بدنه کلاه با سر ایجاد می‌کنند و مانع ضربه مستقیم به سر می‌شوند. چنانچه در اثر سقوط اشیا و یا سایر لوازم و مصالح موجود در کارگاه ساختمانی به کلاه ضربه‌ای وارد شود سر مورد محافظت قرار می‌گیرد.

 

کمربند ایمنی در کارگاه های ساختمانی

یکی دیگر از ابزاری که ایمنی را در کارگاه های ساختمانی افزایش می‌دهد استفاده از کمربند ایمنی است. معمولاً از  کمربند ایمنی برای افرادی که در ارتفاع و یا روی داربست‌ها مشغول به کار هستند استفاده می شود.

کمربندهای ایمنی مانند انواع معمولی از کمربند و قفل و بست ساخته شده‌اند و تعدادی قلاب در فاصله‌های معین به آن تعبیه شده است. کارگرانی که در بلندی روی داربست مشغول به کار می‌باشند کمربند را به کمر میبندند و قلاب‌های آن را به داربست یا محل‌های قابل اطمینان قلاب می‌کنند تا در زمان‌های عدم تعادل از سقوط جلوگیری شود.

 

کفش کارگاه

کفش‌های کارگاهی کارگران از آن جمله ابزاری است که می‌تواند ایمنی پا کلیه افراد حاضر در کارگاه های ساختمانی را تضمین کند.

کفش کارگاهی باید از سرپنجه بسیار محکم ساخته‌شده باشد به طوری که اگر شی سنگینی روی پنجه پا افتاد سر پنجه پا در کفش محفوظ باشد. این کفش باید از مصالحی ساخته‌شده باشد که با اشیا بریده نشود و در مقابل ابزارهای برنده مقاومت داشته باشد.

معمولا برای کارگاه های ساختمانی مختلف کفش‌های گوناگونی تهیه شده‌است که انتخاب نوع آن با کار مورد نظر باید ارتباط مستقیم داشته باشد.

 

دستکش در کارگاه های ساختمانی

یکی از اعضای بدن که در جریان فعالیت در کارگاه های ساختمانی باید بسیار مورد محافظت قرار گیرد انگشتان دست می‌باشد. معمولا انگشتان دست در برابر تغییرات جوی و فعل و انفعالات ترکیبات شیمیایی در مصالح ساختمانی می‌تواند مورد آسیب قرار گیرد. از این رو برای دستانی که با آن قرار است کارهای ساختمانی صورت گیرد بهتر است از دستکش استفاده شود که پوست محفوظ و سالم بماند.

دستکش‌ها معمولاً از لاستیک و یا موارد مشابه آن ساخته‌می‌شوند تا مانع از آسیب رساندن اشیا خشن مانند آجر و یا گرد و غبار و مواد شیمیایی به انگشتان و یا بریدگی به وسیله اشیا تیز شوند. معمولاً دستکش‌ها را نیز مانند کفش کارگاه متناسب با کار انتخاب می‌کنند.

 

جمع بندی

تمامی پیمانکاران، کارفرمایان و کارگران پروژه‌های پیمانکاری و ساختمانی باید بدانند که رعایت اصول ایمنی در پروژه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.  عدم توجه به نکات ایمنی می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری به مدیران پروژه وارد نماید.

5/5 - باتشکر از مشارکت شما

اگر این مطلب را مفید می دانید، می توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط با موضوعی که اکنون مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای مشاهده دمو نرم افزار حسابداری

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای ارتباط با همکاران ما

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.