logo of abnie soft

ابنیه سافت

نرم افزار حسابداری

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

عید تو عید

تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری بسیار متنوع هستند که در این مقاله به بیان شرایط استفاده و مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم. انتخاب بهترین شیوه حسابداری و همچنین مناسب‌ترین نرم افزار برای حسابداری در هر پروژه، به نوع پروژه و شرایط ویژه آن بستگی دارد.

در این مقاله می‌خوانیم...

علت تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری بسیار گسترده است. به طور کلی، استفاده از هر یک از شیوه های حسابداری در پروژه های پیمانکاری، به ویژگی های خاص هر پروژه و نوع قرارداد بسته‌شده بین پیمانکار و مشتری بستگی دارد. در مقاله قبلی، به شرح ۳ مورد از مهم‌ترین و پرکاربردترین روش‌های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری پرداختیم. همانطور که گفته‌شد به دلیل پیچیدگی‌های صنعت پیمانکاری، هر پروژه نیاز به روش حسابداری مناسب دارد تا بتواد به بهترین نحو مدیریت و کنترل شود. در ادامه چند مورد از انواع شیوه‌های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری را بررسی و معرفی می‌کنیم.

روش حسابداری مبتنی بر هزینه

در روش حسابداری مبتنی بر هزینه، هزینه‌های مربوط به هر فعالیت در پروژه، شامل هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم به صورت جداگانه ثبت می‌شوند. هزینه‌های مستقیم، مستقیماً به فعالیت مربوطه نسبت داده‌می‌شوند، مانند هزینه‌های مربوط به مواد و تجهیزات مورد استفاده در فعالیت. در حالی که هزینه‌های غیرمستقیم، به صورت تخمینی به فعالیت نسبت داده‌می‌شوند، مانند هزینه‌های مربوط به حمل و نقل کالاها و تجهیزات.

روش حسابداری مبتنی بر درآمد

در روش حسابداری مبتنی بر درآمد، هزینه‌ها بر اساس درآمد تخمینی پروژه تخصیص‌داده می‌شوند. به عبارت دیگر، هزینه‌های مربوط به هر فعالیت، بر اساس درآمد انتظاری از آن فعالیت، تخمین‌زده می‌شوند. این روش در پروژه‌هایی با میزان درآمد ثابت، مانند پروژه‌های عمرانی، بسیار مفید است و در صورت تعداد فعالیت‌های کمتر، نسبت به روش حسابداری مبتنی بر هزینه، سریعتر و بهتر قابل اجراست.

روش حسابداری مبتنی بر فعالیت در تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

در این روش، هزینه‌های پروژه، بر اساس فعالیت‌هایی که برای اجرای پروژه نیاز است، تخمین‌زده می‌شوند. در این روش، فعالیت‌ها به صورت جداگانه شناسایی می‌شوند و سپس هزینه‌های مربوط به هر فعالیت تخمین‌زده می‌شوند. این روش برای پروژه‌های پیچیده و با تعداد فعالیت‌های زیاد مناسب است.

روش حسابداری مبتنی بر موقعیت

در این روش، هزینه‌ها بر اساس موقعیت فیزیکی و مکانیکی پروژه، مانند مساحت، حجم، طول و عرض، تخمین‌زده می‌شوند. برای مثال، در پروژه‌های ساختمانی، هزینه‌ها بر اساس مساحت پروژه و در پروژه‌های راهسازی، هزینه‌ها بر اساس طول جاده تخمین‌زده می‌شوند. این روش برای پروژه‌هایی که به دلیل خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن‌ها، دشوار است تا هزینه‌های مربوط به فعالیت‌های آن‌ها به صورت جداگانه تخمین زده شوند، مناسب است.

همچنین این روش حسابداری در پروژه‌هایی که انجام کارها و خدمات مختلف وجود دارد، مانند پروژه‌های خدماتی، بسیار کاربردی می‌باشد.

روش حسابداری مبتنی بر ساعت کاری

در این روش، مبلغ پرداختی به پیمانکار بر اساس ساعت کاری انجام شده توسط کارگران و کارمندان پروژه محاسبه می‌شود. در این روش، هر ساعت کاری با یک نرخ پرداختی مشخص به پیمانکار پرداخت می‌شود. این روش برای پروژه‌هایی که از پیمانکاران با حقوق ساعتی استفاده می‌کنند، مناسب است و هزینه‌های پروژه به صورت مستقیم با میزان کاری که انجام‌شده است، مرتبط می‌شود. همچنین، در این روش، برای کنترل هزینه‌ها و پیش‌بینی دقیق تر آن‌ها، می‌بایست از نرم‌افزارهای حسابداری مناسبی استفاده شود. این نرم‌افزارها به صورت خودکار اطلاعات مربوط به ساعات کاری پرسنل را ثبت و محاسبه کرده و در سیستم حسابداری قرار می‌دهند.

مثالی از این روش می‌تواند در پروژه ساخت و ساز باشد. در این پروژه، هر کارگر و کارشناس دارای ساعت کاری مشخصی است که در طول روز انجام می‌دهد. با استفاده از نرم‌افزار حسابداری مناسب، می‌توان ساعت کاری هر کارگر و کارشناس را ثبت کرده و هزینه‌های پروژه را بر اساس ساعت کاری آن‌ها محاسبه کرد.

روش حسابداری مبتنی بر متراژ

این روش حسابداری برای پروژه‌های ساخت و ساز مناسب است. در این روش، هزینه‌های پروژه براساس متراژ واحدهایی که در پروژه استفاده می‌شود، حساب می‌شود. بنابراین، در پروژه‌هایی که در آن‌ها متراژ قابل اندازه‌گیری است، مانند پروژه‌های ساخت و ساز، این روش حسابداری مناسب است.

روش حسابداری مبتنی بر ارزش حقیقی

این روش حسابداری برای پروژه‌هایی که در آن‌ها دارایی‌های مالی و سرمایه‌ای مختلفی وجود دارد، مانند پروژه‌های سرمایه‌گذاری، مناسب است. در این روش، دارایی‌ها بر اساس ارزش حقیقی آن‌ها، به دست می‌آیند.

بهترین انتخاب از بین تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

به طور کلی، استفاده از هر یک از روش های حسابداری در پروژه های پیمانکاری، به ویژگی های خاص هر پروژه و نوع قرارداد بسته‌شده بین پیمانکار و مشتری بستگی دارد. برای مثال، در پروژه هایی که دارای مشخصات فنی و اقتصادی بالایی هستند و قراردادهای طولانی مدتی با مشتریان بسته شده، ممکن است روش حسابداری مبتنی بر ارزش بلندمدت مناسب باشد. به عنوان مثال، در پروژه های ساخت و توسعه بزرگراه ها، این روش می تواند به خوبی عمل کند.

همچنین، در پروژه هایی که هدف اصلی بهره برداری و بهینه سازی هزینه هاست، مثل پروژه های نفت و گاز، روش حسابداری مبتنی بر هزینه های واقعی می تواند مناسب باشد. این روش به عنوان روش استاندارد برای صنایع نفت و گاز به شمار می رود.

در نهایت، مهمترین نکته در انتخاب روش حسابداری مناسب برای هر پروژه، شناخت دقیق از خصوصیات پروژه و نوع قرارداد بسته‌شده است. برای این منظور، بهتر است تیم حسابداری و مالی پروژه با بررسی دقیق اطلاعات موجود، بهترین روش حسابداری را برای پروژه خود انتخاب کند.

تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری و مقایسه آن‌ها

در نهایت، استفاده از روش‌های حسابداری مناسب برای پروژه‌های پیمانکاری، می‌تواند به بهبود مدیریت پروژه و کنترل هزینه‌ها کمک کند. روش حسابداری مبتنی بر فعالیت، برای پروژه‌های پیچیده مناسب است. در حالی که روش حسابداری مبتنی بر درآمد، برای پروژه‌های با میزان درآمد ثابت مفید است و روش حسابداری مبتنی بر هزینه، برای پروژه‌های با تعداد فعالیت کمتر و ساده مناسب است. بهتر است که متخصصین حسابداری، با بررسی نیازهای پروژه، روش مناسب حسابداری را انتخاب کنند.

هدف استفاده از هر روش، به دست آوردن اطلاعات دقیق و مفیدی از عملکرد پروژه و مدیریت منابع مالی مربوط به آن است. هر یک از این روش‌های حسابداری مزایا و معایب خود را دارند که پیمانکاران با در نظر گرفتن شرایط خاص پروژه و نیازهای مدیریتی خود، می‌توانند روش مناسب را برای حسابداری پروژه خود انتخاب کنند.

انواع روش‌های حسابداری هرکدام برای نوعی از پروژه‌ها و فعالیت‌ها مناسب هستند و در برخی موارد، دو یا چند روش به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند.

تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری و مقایسه آن‌ها
هر یک از روش‌های حسابداری برای نوعی از پروژه‌ها و فعالیت‌ها مناسب هستند

انتخاب نرم‌افزار حسابداری باتوجه به تنوع شیوه های حسابداری در پروژه‌های پیمانکاری

انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری برای پروژه‌های پیمانکاری، نیازمند مطالعه و بررسی شیوه‌های حسابداری مختلف موجود در پروژه‌های پیمانکاری و بررسی ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف نرم‌افزارهای حسابداری است. در ادامه، چند مورد از مهمترین عواملی که باید در انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری برای پروژه‌های پیمانکاری مد نظر قرار دهید، بررسی شده‌است:

۱. شیوه حسابداری پروژه‌های پیمانکاری

اگر پروژه‌های پیمانکاری شما با شیوه‌های حسابداری مختلفی مواجه هستند، بهتر است نرم‌افزار حسابداری انتخاب‌شده قابلیت پشتیبانی از این تنوع را داشته باشد.

۲. قابلیت های مالی و حسابداری

نرم‌افزار حسابداری باید دارای قابلیت‌های مالی و حسابداری مورد نیاز پروژه‌های پیمانکاری باشد. این قابلیت‌ها می‌توانند شامل مدیریت بودجه، صدور صورتجلسات، ثبت و پیگیری پرداخت‌ها، گزارش‌دهی مالی و حسابداری و … باشند.

۳. سهولت استفاده

نرم‌افزار حسابداری باید ساده و آسان برای استفاده باشد تا کاربران غیر حرفه‌ای نیز بتوانند از آن به خوبی استفاده کنند.

۴. امنیت و حریم خصوصی

از آنجایی که حسابداری و امور مالی پروژه‌های پیمانکاری حساس هستند، نرم‌افزار حسابداری انتخاب‌شده باید دارای سطح امنیت و حریم خصوصی مناسب باشد.

۵. قابلیت انطباق با تغییرات

با توجه به نیازهای متغیر در پروژه‌های پیمانکاری، انتخاب نرم‌افزار حسابداری با قابلیت انطباق با تغییرات بسیار حیاتی است. در صورتی که نرم‌افزار انتخابی شما قابلیت انطباق با تغییرات را نداشته باشد، ممکن است نیازهای شما در آینده تغییر کنند و نرم‌افزار انتخابی شما دیگر نتواند به درستی به نیازهای شما پاسخ دهد. لذا در انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری برای پروژه‌های پیمانکاری، بهتر است به قابلیت انطباق با تغییرات نیازهای پروژه توجه کنید.

۶. پشتیبانی و خدمات پس از فروش

انتخاب یک شرکت حرفه‌ای و با خدمات پس از فروش قوی می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت بروز مشکلات، به راحتی آن‌ها را حل کنید و از نرم‌افزار حسابداری به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

۷. هزینه

هزینه یک نرم‌افزار حسابداری باید با میزان بودجه پروژه مطابقت داشته باشد. همچنین باید هزینه‌های دیگری مانند هزینه نصب، آموزش و نگهداری را نیز در نظر گرفت.

معرفی بهترین نرم افزار حسابداری ویژه پروژه‌های پیمانکاری

در نهایت، انتخاب بهترین نرم‌افزار حسابداری برای پروژه‌های پیمانکاری باید با در نظر گرفتن تمامی عوامل فوق و نیازهای ویژه پروژه‌های شما صورت گیرد. بنابراین جهت بهره‌مندی از تمام این امکانات بهتر است از نرم افزاری که به‌طور تخصصی برای حرفه پیمانکاری طراحی شده‌است استفاده شود.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری ابنیه سافت با درنظر گرفتن نیاز پیمانکاران در پروژه‌های مختلف، تولید شده‌است. برای آسایش و اطمینان خاطر شما هر آنچه که در ضمن اجرای یک پروژه، از لحاظ مدیریت مالی نیاز دارید را از قبل پیش‌بینی کرده و در این نرم افزار گنجانده ایم. به عنوان مثال حسابداری جزئیاتی از پروژه همچون موارد زیر، در نرم افزار حسابداری پیمانکاری ابنیه سافت لحاظ شده‌است:

  • حسابداری هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم
  • حسابداری درآمدهای قراردادی
  • حسابداری تسهیلات اعتباری پیمانکاری
  • حسابداری تولیدات نیمه‌تمام‌شده و کار در جریان
  • حسابداری تسویه حساب‌های پیمانکاری
  • حسابداری پیشرفت فیزیکی و مالی پروژه
  • حسابداری انتقال تکلیف
  • حسابداری تعهدات مالی و غیرمالی پیمانکاری
  • حسابداری مخارج نامشخص و مخارج بعدی
  • حسابداری ارزش افزوده و مالیات بر ارزش افزوده در پیمانکاری

همچنین یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این نرم افزار، امکان ارائه گزارشات بسیار دقیق و تفکیک‌شده از پروژه شما می‌باشد. مواردی همچون گزارش موجودی اول دوره و پایان دوره به‌صورت تفکیکی، گزارش هزینه‌های دقیق هر پروژه باتوجه به مصارف آن، گزارش سود خالص و ناخالص پروژه‌ها به‌طور اختصاصی، گزارش دقیق و لحظه‌ای از دارایی، بدهی و سرمایه گذاری. همچنین گزارشات جریان وجوه نقد، تسهیلات بانکی، سود و زیان، نقدینگی و جاری‌سازی. هدف از ارائه این گزارشات، تسلط و نظارت لحظه‌ای بر عملکرد تمام بخش‌های هر پروژه می‌باشد که در نهایت منجر به مدیریت هرچه قوی تر پیمانکاران خواهد شد.

جهت مشاهده تمام امکانات نرم افزار حسابداری پیمانکاری ابنیه سافت، می توانید به صفحه امکانات و ویژگی ها مراجعه نمایید.

۵/۵ - باتشکر از مشارکت شما

اگر این مطلب را مفید می دانید، می توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

مقالات مرتبط با موضوعی که اکنون مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای مشاهده دمو نرم افزار حسابداری

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

مشاوره و خرید نرم افزار حسابداری

برای ارتباط با همکاران ما

اطلاعات خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.